Ось-ось розпочнеться сезон, коли у Нідерланди прямують сотні тисяч туристів, аби насолодитися яскравими барвами та ароматом квітів. У минулому сезоні ми відвідали поступово королівський парк квітів Кекенхоф та, за кілька тижнів, дендропарк у Кропивницькому. І настав час про це розповісти!
Єлісаветград 100 років по тому
Про архітектуру Кропивницького я дізналась заздалегідь та деякий час мріяла потрапити у місто, що з одного боку знаходиться у центрі країни, а з іншого – невідомо, як туди дістатися з Дніпра не автівкою (траса у аварійному стані) та не через Київ. І ось деякий час тому з”явився досить зручний варіант, їхати увечері 5 годин потягом, з швидкою стиковкою або з пересадкою у Знам”янці. Готелі та квартири у місті непогані та бюджетні, тож перепочивши ніч, можна вирушати на прогулянку.
Ще кілька років тому це місто мало назву Кіровоград і бажання їхати туди геть не було: уява малювала самі радянські багатоповерхівки. Але ж колишній Єлісаветград старший за Одесу, Миколаїв та Херсон, він будувався як транспортний та промисловий вузол. А у 1882 року тут був відкритий перший український професійний театр, засновником якого був Марко Лукич Кропивницький.
Затишна архітектура повітного міста, парки, театри та музеї збереглися по наш час.
У Кропивницькому є кілька пішохідних вулиць у центрі, які крізь додають місту затишку. Але коли замість очікуваної руїни бачиш охайні будиночки чи будинки, що наразі ремонтуються, приємні кав”ярні та відчуваєш аромат кави – враження відразу стає ще приємнішим!
Рекомендую відразу зазирнути в один з музеїв міста та взяти карту від туристичного інфоценту, щоб не пропустити усі чудові будиночки, що ми нафотографували під час прогулянки. З одного боку, майже усі вони у центрі міста, з іншого – центр доволі великий і треба знати, куди йти. Бо дивіться, які гарні місця!
Тут зараз розташовано краєзнавчий музей, наприклад. І всередині він не гірший, ніж зовні.
За 5 годин з перервою на смачний обід ми зробили стільки фото, що публікація репортажу відклалась на рік: дуже важко між ними було обирати. Та й зараз, напевно, ви вже втомилися гортати картинки, а це, між іншим – десята частина!
Сьогодення Кропивницького: квітуче та інше
Так, насправді цей обласний центр не з потужних ні за фінансовим станом, ні за кількістю культурних подій. Він несподівано вразив нас, туристів, але жити там, напевно, ще не дуже зручно.
По-перше, логістика. Як і більшість інших міст, Кропивницький має доволі зручний зв”язок з Києвом – і це все. Траси, аеропорт, можливість швидко дістатися до моря, кордонів, до сусідів з регіонів – всього цього бракує. І бізнес, і туристи йдуть туди, куди зручно фізично дістатися.
По-друге, інформація. Навіть не про культурні заклади та події, що відбуваються у місті, а взагалі про його наявність. Про архітектуру. Про парки. Про квіти, нарешті!
Так ось, квіти. З початку квітня алеї парку вкриваються килимом з тюльпанів, гіацинтів, нарцисів та мускарів, цибулини яких привезені безпосередньо з Голландії. На сайті парку ви у будь яку хвилину можете побачити, що саме квітне і скільки людей відвідує атракцію. З власного досвіду – краще приходити у парк зранку, насолодитися красою та пофотографувати квіти. У Кекенхофі та Кропивницькому нам це вдалось однаково не легко. Але воно того варте! Дивіться та мандруйте, Україна чекає!