Весна – це така спеціальна пора року, коли хочеться гуляти та фотографувати ще сильніше, ніж завжди, тому UA-TRAVELS у першу ж в весняну суботу зібрали дніпрян на фотополювання “Маскарони Катеринослава”. Прогулятися центром Дніпра, побалакати про стару та нову архітектуру і зробити класні фото зібралось 15 друзів. Саме таке було в нас відчуття з перших кроків містом! Краєзнавці, історики, фотографи, зацікавлені городяни, діти та дорослі, ті, що багато років живуть у Дніпрі та ті, що нещодавно приєднались до громади, гості міста – ми сподіваємось, всім було комфортно, тепло та цікаво у цей сонячний день і усі “уполювали” щось незвичайне: чи то маскаронів (а їх ми побачили понад сотню!), чи то таємні дворики, старі сходи та знаки, чи то приємне спілкування і нових знайомих.
Найстійкіші гуляли три з половиною години! Тема маскаронів Катеринослава була майже розкрита, хоча, звичайно, ми побачили лише їх частину. Попереду у нас обов’язково ще зустрічі та нові відкриття (наприклад, старі двері Катеринослава, як вам тема?), а поки – репортаж про головних героїв фотополювання.
Зустрічалися ми за кілька кварталів, але моя прогулянка почалась тут, на розі вул. Шмідта та пр. Яворницького, 111. Це ще не маскарони, а їх найближчі родичі – каріатиди, один з улюблених елементів декору у архітектурі XVI–XX в. У старі часи каріатиди не лише прикрашали будинки, а мали важливе функціональне навантаження – за їх спинами зазвичай, ховали консоль, що підгримує портик. Теж саме стосується атлантів, але їх у Дніпрі, здається, не збережено, останні – на будинку 43 на проспекті Яворницького, який майже зруйновано.
Двоповерховий будинок по вул. Фабра, №5 зберіг двох найстаріших левів міста. Розташовані вони на фронтонах будинку, одна лев’яча голова майже зруйнована під впливом часу, але під нею залишився напис “1889 р.”, друга краще збереглася сама.
Зооморфний декор у архітектурі дуже давня традиція, у Європі вона йде з середньовіччя, зокрема – з готики. У Катеринославі леви та інші маскарони виконують вже суто декоративну функцію, але дуже популярні, як старий охоронний символ.
Перше жіноче обличчя на тому ж будинку, що й найстаріші леви.
Йдемо по вул. Фабра у бік Староказацької і ось будинок № 10. Жіночі обличчя над вікнами, доволі високо, а ще жіночі погруддя прикрашають ковані перила балконів.
Химери на будинку за адресою вул. Фабра, №13 – нові мешканці міста, з’явились тут кілька років тому, після реконструкції і, на наш погляд, добре вписалися. Є ще їх ковані сусіди – на лихтярях біля входу та на брамі.
Над аркою будинку №14 на Фабра – теж лев, і дуже серйозний!
Повертаємо на Староказацьку та прямуємо у бік центру. Перша зустріч – “зелена людина”, грін мен, на будинку №44
Довгі роки була впевнена, що жіноче обличчя – ото зверху. А то – картуш. А жіноче обличчя та ще й два амури – під ним. Адреса – вул. Староказацька, №55
Жезл Меркурія та лев – той ж самий будинок. Символи Меркурія, що був патроном торговців, ми теж ще не раз побачимо на маршруті.
Численні жіночі обличчя на будинку, де зараз розташована міська бібліотека. Вул. Староказацька, №23, її було цілком реконструйовано на початку ХХІ ст.
А це насправді дивна здобич! Вутки! Невідомо, як вони потрапили на цей будинок (вул. Староказацька, № 33) і роздивитися їх доволі важко, але вони цього варті.
Дівчата, а може молоді хлопці, а ще пишне узорне вбрання з квітів на вул. Староказацькій, № 29
Далі таємними стежками катеринославських двориків ми опиняємся на вул. Челюскіна.
Добре відреставрований Укрсіббанком будинок №8, знов листя та квіти, а ще химери біля вазонів, бачите? І рекомендуємо зайти у банківське відділення: у залі для обслуговування клієнтів збереглися прикраси на стелі!
Вулиця Короленка взагалі дуже аутентична, але нас цікавить ось це місце:
Вул. Короленка, №13. Тут вам і дата побудови, і “венерин гребінець” (на картуші над дверіма), і зелена людина з обличчам з листя, і орел. Роздивлятися краще з протилежного боку вулиці і ту пору року, коли дерева на мають листя, от як зараз.
По Короленко до вул. Святослава Хороброго ще кілька будинків і всі майже для нас цікаві, дивіться:
Повернемось на Староказацьку. Ось двері з орлами на будинку №17, вони втратили голови вже багато років тому, але скіпетри та ядра ще можна роздивитися.
Будинок на розі з вул. Троїцький №8 прикрашають чоловічі обличчя та численні леви. Найвідомішій – рикає на горі, як раз на рогу вулиць, над балконом
Будинок Заморуєва на Староказацькій №19 було відреставровано у наші часи і декор на ньому не автентичний:
Сумні від часу дівочі обличчя на вул. Троїцькій 3Дуже високо на будинку №11 на Староказацькій чоловічі обличчя, але найвідоміші тут – крилаті химери. Нажаль, всередині будинку нічого історичного не збереглось, але яка краса зовні!
Останні пара кварталів – і ми повертаємо на Південну. Будинок №8 – старі прикраси, а ось №2 – зовсім нові.
Подобається вам реконструкція?
Вул. Шевченка, 29. Теж херувими. А далі – чи то жінка, чи то Меркурій у дуже крилатому шоломі. І грін мен, куди ж без нього.
Зробили досить велике коло, аби побачити будинок, що багато років був відомий як Дім з Чортом. Адреса – вул. Володимира Вернадського, 13. Нажаль, зараз легенди про чорта залишилися, а сам маскарон було втрачено кілька років тому. Ось фото з архіву:
Збереглися 2 орли, але добре роздивитися можливо лиш одного, іншій майже схований під балконом
Наступний маленький маскарон на Вернадського 15, а ми прямуємо до фінальної точки маршруту, хоча у цей район ще обов’язково повернемось, щоб продовжити дослідження.
Пробігаючи вул. Єфремова, не оминути будинок №7 з характерними вазонами та низкою чоловічих облич і грін менів.
Все! Ми прийшли на вул. Гончара, фінал – будинок Штерна. Його можна назвати енциклопедією катеринославських-дніпровських маскаронів. Якщо буде бракувати часу, але забажається побачити їх багато, різноманітних та аутентичних – вам сюди. Обличчя людей та фантастичних істот, леви, грін мени, крилаті химери і навіть гноми. І загадкові символи!
Всім, хто дійшов з нами до фіналу мандрівки, а також тім, хто має бажання самостійно вдатися до “полювання” може статися до нагоди ось ця мапа. Ми обов’язково ще додамо на неї адреси та фото з інших прогулянок Дніпром. Сподіваємось, ви приєднаєтесь до них!
А ось тут можна придбати кілька поштівок про дніпровські маскарони
Традиційний бонус – кілька посилань на статті по темі:
Каменные хищники – стражи нашего города
О чем молчат мужские лики на старинных зданиях?
О чем молчат женские головы на старых зданиях?
Тайны каменных птиц Днепра
Лица старого Днепропетровска, которые смотрят из зданий
О чем молчат женские головы на здании Нацбанка