Кілька місяців тому на дніпровському інтернет-журналі “Куст” вийшла колонка Наталі Михальченко про сучасні цифрові технології у музеях і ми пропонуємо ознайомитися з нею нашим читачам.
Ви гуглите у музеях? Я – постійно.
У знайомих та нових, під час наукової лекції та прогулянки для натхнення, побачивши роботу відомого автора та щось зовсім нове. В мене постійно (і не лише у музеях) виникають питання, швидкі відповіді на які знає Гугл. А ще я роблю нотатки, закладки, фото анотацій та бірок, щоб догуглити вдома. І, на свій подив, таки роблю це! Останнім часом “домашнього завдання” стає менше завдяки мобільному інтернету, що з’явився швидше, ніж навіть великі дніпровські музеї запровадили у себе відкритий wi-fi. Радіємо та мріємо про “далі буде”.
“Молодь постійно зависає у телефонах,” – чуємо ми. О, так! Знаєте, “у телефоні” є корисні та цікаві фото і тексти, що публікують музеї на своїх сайтах та сторінках у соцмережах. Я вже розповідала про корисні сторінки дніпровських закладів культури, на які варто підписатися і які реально спонукають відвідувати музеї регулярно, презентують їх як живий відкритий для діалогу простір. І ось ми йдемо, натхненні, побачити все омріяне на власні очі… і не можемо ні знайти його, ні показати у смартфоні співробітнику, що саме шукаємо, бо ж wi-fi немає!
А от візьмемо ще аудіо-гід. Ну тобто як “візьмемо”, візьмемо, як знайдемо. Не ноу-хау, будемо відверті, дорогий девайс і, відповідно, рідкісний звір у наших широтах. А девайс за окремі гроші та ще й текст, професійно начитаний кількома мовами, – це взагалі страшна прірва у бюджеті держустанови, де дах тече!
І отут нарешті знов час радіти: ми живемо в сучасному світі, де багато хто має смартфон та мобільний інтернет. І з цим вже досить легко працювати, не витрачаючи космічні кошти.
По-перше, QR-коди
Перший, надійний і дуже бюджетний друг музеїв усього світу. Генерується миттєво та безкоштовно, лінк може вести хоч на сторінку у соцмережі, хоч на ваш сайт, хоч на статтю у Вікіпедії.
У випадку “гуляти так гуляти!” – друку на прозорій плівці, що кріпиться потім поруч з вітриною чи експонатом – і вуаля! Код може вести і до аудіострічки, і до відеоролика, і до квесту. Тобто можна додати експозиції інтерактивну і зробити її інклюзивною. Мій улюблений сучасний інструмент доповненої реальності і – ура! – багато дніпровських музеїв вже знають про нього.
NB! У історичному музеї ім. Д. Яворницького QR-коди нарешті запрацювали у залах, а ще з’явився відкритий вайфай. А коли зберетесь у художній, обов’язково захопіть із собою навушники – коди ведуть на сайт izi.Travel з аудіо.
По-друге, мобільні додатки
Це й izi.Travel, який варто завантажити на смартфон і гуляти музеями України та світу. Або, наприклад, Guides4Arts – путівник по музеях, теж надає безкоштовні аудіо-гіди та доступ до візуальних колекцій. Допомагає відшукати музеї поблизу вашого місцезнаходження, підказує посилання на сторінки музеїв та розклади їх роботи.
Мої фаворити – додатки, написані спеціально для окремих музеїв, оформлені у власному стилі бренду, добре адаптовані, багатомовні… і поки що в Україні неіснуючі. Тобто є додаток з доповненою реальністю у Національному художньому музеї і Художньому музеї Полтави, а у жовтні аналогічний почав працювати у львівському музеї Грушевського.
Але у Дніпрі є краще – є wayme. Це краще за аудіогід, бо фактично це особистий гід містами, музеями, різними цікавими локаціями. Не всі прогулянки безкоштовні, але всі варті уваги. У контексті музеїв – роут “Шляхами Донбасу” експозицією просто неба музею АТО. До цього проекту може долучитися будь-хто з істориків, краєзнавців, фахівців та аматорів, знавців різних тем і разом з командою wayme створити унікальний сучасний музейний продукт.
Сподіваємось, так і буде, прогрес не зупинити, я перевірила за допомогою гугла!