23 грудня 2017 року було відкрито другу частину музею АТО у місті Дніпро. Перша частина музею просто неба “Шляхами Донбасу” працює вже пів року, нова діє у приміщенні Діарами історичного музею ім. Яворницього і має назву “Громадянський подвиг Дніпропетровщини під час АТО”.
Ігор Щупак (Igor Shchupak): Це музей не речей, а життя і долі людей. Таким його зробили Юра Фанигін, Наталия Хазан (Natalia Khazan), Иван Начовний (Ivan Nachovnyy), Олег Репан, – волонтери, ветерани АТО; Надія Капустіна, Вадім Якушенко і весь колектив музею ім. Яворницького; Андрій Курляк, Natali Shulika, Ольга Горб (Olga Gorb), Владимир Юрченко (Vladimir Yurchenko) і вся творча, енергійна команда облдержадміністрації (так!) Валентина Резниченка; співробітники нашого музею Голокосту художник Віктор Гукайло, макетчик Павло Рахно та інші ентузіасти – важко назвати усіх.
Перша зала – не лише військові, всі, кого торкнулась війна, хто не залишився байдужим. Волонтери. Медики. Журналісти. Родини військових. Переселенці. Експозиція надзвичайно інтерактивна не лише завдяки численнім речам, до яким можна доторкнутися та відео-супроводженню. Люди – головні дійові особи і це передано не пояснювальними табличками біля особистих речей та фото. SMS з війни та на війну: слова, що написані у важку хвилину, прохання про допомогу, сухе ділове спілкування, підтримка, обіцянки, відчай та надія. Емоції – кожен крок та кожна деталь. Важка зала друга – присвячена сотням загиблих. Третя – мультимедійна зала, де на чотирьох стінах демонструється знятий волонтерами фільм-хроніка від початку війни на сході до сьогодення, відвідувач знаходиться всередині подій.
Ось так побудована перша зала. Неймовірна робота авторів експозиції, щиро дякуємо!
Дуже важливо та приємно було побачити це фото у експозиції. Це – Донецьк навесні 2014 року. Справжній, український, коханий
Дніпро прийняв найбільшу у Україні кількість переселенців з зони АТО
25-та окрема повітряно-десантна бригада, Дніпро. Гордість та біль
Подарунок з шахти “Південна” на Донбасі
Людей на відкритті було дуже багато, тому далі – кілька фото різних куточків музею, це навіть не половина того, що там є.
Юра Фанигін, один з авторів та найактивніший популяризатор музею, волонтер
Дуже важкі та важливі речі: дитячі малюнки. Тисячі їх було відіслано бійцям. Якщо в тебе ще є запитання “що я, малий / старий / хворий / бідний / несміливий / слабкий можу зробити?” – ось відповідь
Важко робити тут фото, не дочекавшись, поки зала стане майже порожня. Сльози та біль. І надія на перемогу. Слава Україні, Героям Слава!
Читайте також: “Найцікавіші музеї Дніпра“.