До 2014 року у нас не приділяли жодної уваги армії та захисту країни, військові музеї доживали свій час як забуті осередки холодної війни, тоталітарної радянщини та пафосної пам’яті ВВВ. Але, на жаль, після 2014 року ігнорувати цю тему стало неможливо. Зараз майже у кожному краєзнавчому музеї є хоча б один стенд присвячений майдану та подіям на сході (поки що виключенням був лише музей у Білгород-Дністровському, але там, здається, час застиг назавжди). За ці два роки відкрилися нові музеї та стали відповідати вимогам часу старі. До Дня захисника України редакція UA-Travels зробила добірку військових музеїв, які варто відвідати кожному українцю.
1. Музей АТО у Дніпрі
Адреса: м. Дніпро, площа Соборна (біля Краєзнавчого музею)
2. Військовий музей у с. Шампань на Черкащині
Адреса: Черкасская область, Звенигородский район, хут.Шампанія (дорога між Моринцями та Шевченковим)
Взагалі, це не просто музей, а центр патріотичного виховання для молоді і не тільки. Адміністрація проводить вишколи, стрільбіща та тренування, а ще активно волонтерить для АТО та ремонтує техніку.
3. Музей участі України у Другій світовій війні
Адреса: м. Київ, вул. Лаврська, 27
Фото з сайту музею
Фото з сайту музею
Сама територія музею, монумент Батьківщина-мати, техніка часів Другої світової та АТО, вражаючи скульптурні композиції, краєвиди на лівий берег Києва – все це варто того, щоб відвідати. Не зважаючи на те, що музей радянський, засновникам вдалося уникнути радянської штучності. Тут відчуваєш біль за загиблими (чого немає у багатьох радянських музеях), а не пафосну гордість за перемогу, до якої не маєш жодного відношення.
4. Національний військово-історичний музей України
Адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 30/1
Це головний військовий музей країни, у якому представлено історію українського війська від часів Київської Русі до АТО. Дуже змістовні експозиції присвячені Першій світовій на УНР. На відміну від Радянщини, ці історичні періоди представлені у дуже небагатьох музеях.
5. Музей Корсунь-Шеченківської операції у Корсунь-Шевченківську
Адреса: Черкаська область, м. Корсунь-Шевченківський, вулиця Острів Коцюбинського, 4
Останній зал присвячений майдану і воїнам АТО, нічого особливого, але, можливо, музеї Другої світової ми стали сприймати зовсім з іншого ракурсу саме завдяки нашій війні на сході…
І, як бонус, добірка військових музеїв часів Радянщини:
- Командний пункт у Коростені
- Музей ракетних військ стратегічного призначення у Первомайському районі Миколаївської області біля села Побузьке
- 11-й Отсек командного пункта г. Хмельницкий
З днем захисника України, українці!