fbpx

Як народжується музей Івана Левинського у Львові

Усі, хто бажає, можуть зараз спостерігати та брати участь у незвичайному процесі — створенні музею Івана Левинського у Львові.

Мешкаєте в іншому місті або навіть країні? Гадки не маєте, хто той Левинський? Вважаєте музеї нудними? Ось той самий випадок, коли це все не має значення. Саме так! Що нам подобається в сьогоденні: необов’язково бути науковцем, жити в тому самому місті чи бути завзятим «музейником». Сучасні технології дозволяють робити безліч цікавого віртуально, а музей — це вже давно не лише держустанова, що зберігає певні артефакти, це набагато більше, різноманітніше та цікавіше!

Як усе починалося?

Ідея музею виникла та почала дуже швидко розвиватися, що свідчить і про її актуальність. Це є результатом активної роботи, розпочатої за ініціативою Тетяни Казанцевої та Сергія Лєонова, авторів ідеї. Розвивати її, поширювати та втілювати в життя, звичайно, доведеться великій кількості людей.

Сьогодні музей — а) дуже молодий, йому ще немає місяця, он як! б) майже цілком віртуальний — розташовано ось тут: Музей Івана Левинського у Львові

Чому саме Левинський? Багато хто з нас, мешканців та туристів, любить Львів крім іншого за його чудову архітектуру. І набагато менше людей знає про архітектурний стиль модерн, про львівську сецесію та про окремы імена людей, що створювали то саме обличчя міста, яким ми захоплюємося.  Ось що написано про це в  Маніфесті музею :

Іван Левинський — визначна особистість для Львова, великий будівничий кінця XIX – початку XX століття, професор, меценат, громадський політичний діяч та підприємець, організатор української національної промисловості. Музей Левинського потрібний не лише мешканцям, для розуміння цінності та збереження будинків, у яких вони проживають, але й туристам, оскільки Іван Левинський — це одне з визначних імен, що має ідентифікуватися зі Львовом, Галичиною та, можливо, з Україною. Музей має включати не лише фабрику, але й все, що збудував І. Левинський, починаючи від вокзалу, Оперного театру, Торгової палати, палаців, храмів, закінчуючи віллами та чиншовими будинками у Львові та в Галичині.


Історик архітектури Ігор Жук, головний спеціаліст з творчосты Левинського,  який досліджував її 20 років, розповідає про видатного архітектора. (с) Фото Igor Salnikov

Вілла архітектора Юліана Захарєвича «Юльєтка»

Усі охочі змогли потрапити всередину вілли та побачити збережені інтер’єри: вітражі, автентичну плитку підлоги, паркети, умеблювання вітальні тощо.

Що робиться?

Зараз кожні вихідні відбуваються зустрічі, екскурсії, прогулянки та архітектурні замальовки — це важливий етап популяризації теми. Навчитися не лише дивитися по сторонах, але ще й розуміти, що саме ми бачимо. Відомі будинки розповідають свої секрети за допомогою вчених, краєзнавців, мешканців.

 Дивиться коротке та змістовне відео прогулянки від Анастасії Іванової, воно надихає приєднуватися до музейних зустрічей, бо це шанс побачити дещо насправді унікальне: від фабрики Івана Левинського до вілли архітектора Юліана Захарєвича «Юльєтка».

Важлива та цікава частина зустрічей — архітектурні замальовки. Урбан-скетчинг — популярний зараз засіб знайомства з навколишнім середовищем, він не потребує особливих навичок та вмінь малювати, хоча, безумовно, удосконалює їх із часом. Кожен може спробувати втілити своє враження від побаченого на папір за допомогою будь-яких матеріалів — від простого олівця до маркерів та акварелі.

Фабрика І. Левинського. Автор малюнка — Тетяна Казанцева.

Вілла Юльєтка. Фото Igor Salnikov

Зараз музей Івана Левинського запрошує взяти участь у екскурсії та замальовці цієї вілли на Лисенка, 34, яку збираються знести, з метою привернення уваги до її цінності та збереження. Усі роботи будуть розташовані у віртуальній галереї музею.

  

 Що планується?

Звичайно, музей мріє про свій дім, де оживе спадщина Івана Левинського, де будуть розташовані колекції, де будуть відбуватися освітні й творчі зустрічі. Колись музей буде мати три частини — експозиційну, навчально-презентаційну (лекції, обговорення) та дизайнерсько-виробничу (типу Баухаус). Але сучасний музей — це перш за все не експонати та колекції, а люди, які створюють цікаве один для одного. Із цим у музеї Левинського все чудово вже зараз, і це найважливіше. Підписуйтеся на сторінку музею, долучайтеся до подій, а ми обов’язково будемо спостерігати за розвитком проекту, і, сподіваюся, ще не раз напишемо про нього!

Залишити відповідь