Брами Станиславова та Львова

Перші ж місяці 2017 року потішили нас книжковими новинками – про брами Станиславова (Івано-Франківська) та Львова. Відразу спойлер: ці два тематично схожі, хоча зовсім по-різному вирішені ілюстровані видання обов’язково треба долучити у домашню бібліотеку любителів старовинної української архітектури. Це не ті альбоми, що лише прикрашають полиці, а якісні довідники для дослідників, краєзнавців та поціновувачів історичної спадщини.

Двері і брами Станиславова

У минулому році Станиславов повернувся до інформаційному простору України завдяки роману “Фелікс Австрія” Софії Андрухович. Але нажаль сучасний Івано-Франківськ – це майже зовсім інше місто, хоча дуже цікаве у архітектурному плані. Монографію з першим вітчизняним дослідженням архітектурних деталей к важдилих елементів композиції будівель у другій половині ХІХ – першій половині ХХ століть на матеріалах Станиславова, було було розпочато у 2009 році. Автори – Богдан Губаль та Надія Бабій – разом шукали інформацію в архівах. Знайшли навіть майстерні, де виготовлялися ті чи інші роботи. Поки робилась фотоціксація, обмірні кресленя, збір наукового матеріалу та його класифікація – містом було втрачено 15% з артефактів, зібраних у книзі.

brami-stanislava-ta-lviva

Перші 45 сторінок – наукове дослідження конструкції і технології виготовлення дверей, а далі 180 – фото будинків, деталей, фурнітури, креслення та адреси. Наприкінці паспортні данні дверей та брам, для краєзнавця та туриста це, на наш погляд, найцінніші сторінки – справжній путівник старими порталами та дверми міста.

brami-stanislava-ta-lviva

brami-stanislava-ta-lviva

Що трохи збентежило: умовна та схематична деталізація на деяких малюнках. Тобто, дещо прописано дуже чітко, а щось – приблизно. Прикро, коли це стосується колоритної фурнітури, порушує пропорції і у майбутньому може привести до неякісної реконструкції / реставрації.

brami-stanislava-ta-lviva

brami-stanislava-ta-lviva

За львівськими брамами

Про цю книгу ми можемо розповідати годинами, бо по-перше, вона про Львів та #подъздquest, що захопив нас цілком майже два роки тому, а по-друге, нам пощастило бути особисто знайомими з автором, талановитою фотографінею та завзятим дослідником львівських цікавинок. Анастасія Іванова та її інстаграм надихнули багатьох містян зазирати у сусідні брами та у знайомому середовищі помічати та знаходити красу.

brami-stanislava-ta-lviva

Ми чекали цю книгу від “Видавництва Старого Лева” ще восени 2016 на Книжковому Форумі і ось зараз, нарешті тримаючи в руках можу сказати – не дарма. Крім чудових фото та великого формату, що робить видання повноцінним подарунковим варіантом, у книзі напевно найцінніше – це текст. Від науково тут лише вказівки архітектурних стилів, до яких належить та чи інша брата. А далі – голоси, що лунають серед краси старих будівель. Голоси мешканців, перехожих, монологи, спомини, то, про що інакше ми ніколи б не дізналися.

brami-stanislava-ta-lviva

brami-stanislava-ta-lviva

Впізнаєте? Це Дім-з-вітражем, головний герой однойменного роману Жанни Слоньовської, колишньої львовянки.

brami-stanislava-ta-lviva

По різному лунають голоси мешканців львівських будинків, нажаль багатьом з них бракує навіть не оптимізму, а критичного мислення, щоб краще розуміти та свідомо впливати на процеси, що відбуваються у парадному, країні, житті. Але попри все це, книга надихає  мандрувати, спілкуватися, намагатися зрозуміти зовсім різних людей та дивитися на світ широко відкритими очима.

brami-stanislava-ta-lviva

 

Залишити відповідь