Найменший в Україні районний центр (лише 2 тис мешканців) найменшого району України – Герцаївського – у найменшій області України – Чернівецькій. Це Герца!
Всього-на-всього 3 км до кордону з Румунією. Дивно, що роумінг не пробивався)).
Угорський колорит дуже активно використовує туристичне Закарпаття, а от Чернівеччина про своє румунське минуле ледве шепотить. А там так само можна знайти прикордонні сіла, де порозумітися українською чи російською буде важко. Суцільна румунська. Тож може здатися, що ти вже закордоном)).
Війни ділили землі широкими шматами, кордони ходили туди-сюди, тож не дивно, що коли 1940 році СРСР забирав землі у Румунії, союзника Німеччини, то намагався ухопити якомога більше. Так до СРСР та УРСР приєдналися Північна Буковина – нині Чернівецька область, та Бессарабія – нині Одеська область. В самих Чернівцях румунську мову більш-менш знають, а от чим ближче до кордону – тим більше етнічних румунів там проживає. Всі вивіски та назви румунською, лише державні установи показують, що ми все ще в Україні.
Герца (рум. Her?a) заснована у 1437 році на річці Герца, притоці Прута в Молдовському князівстві. У 1861 році Герца увійшла до складу Румунії, а звідти вже потрапило до СРСР.
Частина колишніх румунських назв сіл та містечок зараз змінена, але Герці чомусь пощастило. Наприклад, C?be?ti стали селом Ясени, V??c?u?i – селом Вашківці.
Має давню Спиридонівську церкву (1807 рік), що виглядає досить незвично. Це єдиний об’єкт у Герці, який включений до національного реєстру пам’яток архітектури.
Відстань: 32 км до Чернівців. Можна доїхати міжміськими автобусами за півгодини або таксі. 3 км до кордону з Румунією.
До Другої Світової війни тут мешкало більше 8,5 тисяч осіб, але під час час війни місто дуже постраждало, тож досі мешканців там трохи більше 2 тисяч.