Ситуація з Кримом в українському та російському сегменті Вікіпедії

В нас тут така цікава штука трапилася – у перелік переможців російського етапу конкурсу “Вікі любить пам’ятки” потрапила світлина з пам’яткою Криму. Ще й з таким оригінальним підписом: ” The legal status of Crimea is disputed. Crimean monuments are covered by both Russian and Ukrainian contests.” DISPUTED, ок.

0001
Взагалі, війна правок в російському сегменті вікіпедії (бо українці володіють мовою агресора на відміну від) була завжди, а після 2013 року загострилася ще більше. Але, доки все це відбувалося у відкритому до корегувань просторі, опоненти могли правити статті на скільки їм вистачало сил та бажання. Але ж тут трапився (раптово у сьомий раз) міжнародний фотоконкурс. Який базується на переліку пам’яток з кожної країни і не має звичайної для вікіпедії можливості будь-кому коригувати ці списки.

Виявляється, що ще рік тому Росія привласнила собі український перелік пам’яток Криму, поцупивши український (ну, це не дуже дивно) http://wikilovesmonuments.org.ua/rosiia-vkliuchyla-krym-do-konkursnykh-spyskiv-uvaha-opytuvannia/. Більш того, здається, їм навіть не прийшлося нічого для цього робити, бо він був російською мовою. Український сегмент було протестував, але зробити щось малореально, бо якщо росіяни не включать Крим до конкурсу, то сядуть за сепаратизм (так, на жаль, там сісти за сепаратизм набагато легше, ніж в Україні з реальним сепаратизмом), а їм трошки цього не хочеться. Тому вирішили закрити очі и проводити конкурс і від тієї, і від тієї держави, ось коментар представника Фонду Вікімедіа:

“Хоча ширша політична та військова боротьба проти російської анексії Криму є абсолютно зрозумілими, розв’язання цього питання не є у межах компетенції ні Фонду Вікімедіа, ні українського чи російського відділень”.

Треба ще розуміти, що Вікі – третинне джерело, вона базується на джерелах, що вже є. Тобто в РФ Крим є у переліку пам’яток, тож вони мають право проводити конкурс з ним. Тільки російський сегмент може вирішити не проводити конкурс по Криму, але (як ми пам’ятаємо) сидіти ніхто не хоче.

Щодо аналогічних проблем у інших країнах, іноді вирішували проводити окремі конкурси для подібних територій.

“Ситуация с Нагорным Карабахом решалась как-то вот так, то есть как обычно: азербайджанцы воевали с армянами. Ситуация с Каталонией решалась тем, что вся Каталония шла через испанскую номинацию (с отдельными призами по Каталонии), а каталонцы подавали только Андорру. Ситуация же с Тайванем гораздо более мирная, ибо обе стороны более-менее признают сущестование друг друга, и ни состав участников, ни списки не пересекаются.”

Що показово, український сегмент не дуже протестував у подібних випадках щодо інших країн, і почав тільки з 2015 року (але ми всі не дуже цікавилися такими ситуаціями до 2014).

Тут є обговорення цього питання (варто уваги) https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons_talk:Wiki_Loves_Monuments_2015_in_Russia

І його резолюція у 2015 “Решили включать памятники Крыма” https://ru.wikimedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F/2015-07-08

Треба ще пам’ятати, що вікіпедія за вільне розповсюдження знань, особливо, якщо ці знання підтверджені офіційними джерелами на кшалт дослідження про “Древнерусское государство” замість Київської Русі у російській вікіпедії, яке спонсується російською державою.

Що ми можемо зробити? Завантажувати більше фото з пам’ятками Криму ніж росіяни. Писати статті українською, виправляти російською (наша двомовність – то наша сила у боротьбі). Допомагати один одному. Боротися за український Крим і наближати дату його повернення.

Залишити відповідь