Степ Асканії-Нова, Азовське море з Арабатки, заповідний острів Бирючий, солончак і термальні джерела на Сиваші й Олешківська пустеля: оце все я побачила за три дні, мандруючи разом із клубом «Добре поїхали!». Уже третя подорож за останні два роки — і знов безліч вражень. Як завжди, мені, вільному мандрівникові, важко давалося рішення їхати кудись із клубом, але найважливіші аргументи ЗА клубну мандрівку — можливість відвідати місця та заходи, закриті або дуже дорогі для самостійного туриста. І до того ж — насичена й водночас дуже добре відкалібрована логістика подорожі, завдяки чому я побачила насправді багато, а ще встигла відпочити, чого в самостійних мандрівках майже не трапляється. Тож, дивіться фото.
Заповідник Асканія-Нова
Сюди частіше за все їдуть подивитися зоопарк і ботанічний парк. Із одного боку — це унікальне явище: дендропарк створено в безводному степу, практично непридатному для вирощування деревних рослин. У зоопарку є рідкісні та зникаючі види тварин, що занесені до Червоної книги України. Вони утримуються та розмножуються, як свого часу коні Пржевальського були повернені в дику природу, між іншим, завдяки Асканії-Нова. З іншого боку — бідність зоопарку очевидна. І якщо на їжу тваринам коштів вистачає, то на реконструкцію території та наукову роботу — ні. Тому для тих, хто насправді любить тварин та ще й бачив сучасні західні зоопарки, я рекомендую в Асканії лише ретро-сафарі. Ось це — насправді унікальна прогулянка степом. Маршрут екскурсії пролягає через кілька загонів із тваринами, де можна побачити антилоп, коней Пржевальського, оленів, зебр, страусів, і через весь дендропарк — стару та нову його частини.
Херсонська область, Чаплинський район, смт Асканія-Нова, вул. Паркова, 15.
Замовлення екскурсії за телефоном: тел./факс (05538)6-12-86; моб. 099-656-2344 — диспетчер; або за адресою електронної пошти: askania.eco@gmail.com
Інформацію про розклад руху автобусів автостанції Асканія-Нова можна отримати за телефоном 050-315-70-18 або на сайті автовокзалу м. Херсон kherson.ukraine.avtovokzal.tel
Острів Бирючий
Щоб потрапити на Бирючий острів у Азовському морі, потрібен спеціальний дозвіл, бо це режимна територія, що є частиною Азово-Сиваського національного природного парку. Потрапити туди можна або з боку Арабатської стрілки на катері, або з боку Запорізької області , бо насправді це не острів, а коса. У будь-який спосіб це зробити доволі важко / довго / дорого, але в нашому клубному форматі вийшло чудово. Прогулянковий катер хвилин за 30–40 довіз на піщаний пляж біля маяку, перший десяток людей поїхали кататися островом разом із співробітником нацпарку, другий — гуляти узберіжжям і купатися. На острові у вільних умовах мешкають тисячі оленів, ланей, куланів і муфлонів. А ще зайці, птахи, безліч іншіх тварин, великих і маленьких… На Бирючому живуть лише працівники нацпарку.
Азово-Сиваський національний природний паркДиректор: Поповчук Євгеній СергійовичАдреса: м. Генічеськ Херсонської області, вул. Відродження, 54Факс: (05534) 3-65-90 Електронна пошта: as.nacpark@gmail.com
Є можливість на кілька днів винайняти в них кімнатку/будиночок зі спартанськими умовами, але ось у такому неймовірному місці. Магазинів і навіть звичної води тут зовсім немає. Тож беремо із собою перекус, крем від сонця та від комах, біноколь і спостерігаємо ось таке:
Солончак на Сиваші
Усі пам’ятають мем про «мера Генічеська»? От група, що мандрувала з «Добре поїхали!» цим маршрутом минулого року, зустріла того мера в тому Генічеську та навіть спілкувалася з ним! Я б навіть селфі зробила, бо це теж наше історичне та культурне надбання. Цього разу так не пощастило, але за кілька тижнів до подорожі виник мем про «сіль, якою розраховуються в маршрутках». І теж родом із цих місць. І що? Ось де береться та сіль! Дивіться, яка красивенна! Узагалі, Сиваш — чудовий, рекомендую.
Недалеко від міста Генічеськ, усього лише за 18 км від нього, розташоване село Щасливцеве, місцевою природною пам’яткою якого є гаряче джерело. Останнє перебуває на відстані 2,5 км від села Щасливцеве та 800 м від відомого озера Сиваш.
Херсонський степ
Олешківська пустеля
Зовсім вже недалеко від Херсону — Національний природний парк «Олешківські піски» , найбільша пустеля України та навіть Європи. Парк створено в 2010 році, у 2015 році тут ще проводилися повноцінні екскурсії екологічною стежкою в цій найбільшій у Європі пустелі; однак у даний момент туди повернулися військові ЗСУ, які проводять стрільби на своєму колишньому полігоні, що робить повноцінну екскурсію неможливою. Але ми все ж маємо доступ на невеликий шматок території та можемо побачити, як виглядає українська Сахара.
Адміністрація Національного природного парку: м. Олешки, провулок Ракитний, 16
Директор: Непрокін Андрій Вікторович
Тел: (05542) 45722 , e-mail: oleshkivski.piski@gmail.com
«Бонус» — Херсон
Звичайно, траплялися в нашій подорожі й міста. Зовсім трошки, але! 😉 Про музеї Херсона я розповім окремо, а ось фото з архітектурою можу показати вже зараз. Обидва міста (Херсон і Генічеськ) мають кілька цікавинок і варті того, щоб затриматися там на деякий час, хоча, звичайно, природа Херсонщини кличе та насправді вражає. Тож коротка прогулянка містом і прямуємо далі. Херсонщина — чудова!